فراخوان مقاله

 فراخوان مقاله

جلد سوم از کتاب سال ایرانی پدیدارشناسی در سال 1403

 

جامعه­ ی ایرانی پدیدارشناسیِ انجمن علوم سیاسی ایران با همکاری انتشارات «گام نو» درصدد دریافت مقالات از طریق فراخوان سومین جلد از «کتاب سال ایرانی پدیدارشناسی » می­باشد. بدین وسیله از پژوهشگران علاقه­‌مند به این حوزه دعوت می­گردد اصل مقاله­ی خود را به یکی از زبان­های انگلیسی یا فارسی حداکثر تا تاریخ 1402/10/30 از طریق سامانه­‌ی اختصاصی کتاب سال به نشانی  www.iyphen.ir ارسال نمایند.

ویراستاری این مجموعه بر عهده­ ی دکتر حسین مصباحیان و دکتر حمید ملک‌زاده است. حسین مصباحیان، عضو هیئت‌علمی گروه فلسفه دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران است. حاصل پژوهش­های وی در کتابی دوجلدی با عنوان «فلسفه دانشگاه» در دست انتشار است. کتابی که بخشی از آن به چهار مرحله تاریخی نهاد  دانشگاه (پاریس- هاله – برلین- و فینکس) و بخش‌های دیگر آن به ایده دانشگاه نزد فیلسوفانی چون کانت، شلینگ، فیخته، هگل، شلایر ماخر، هایدگر، اورتگایی گاست، یاسپرس، گادامر، دریدا، فوکو و متفکرانی چون نیومن، همبولت، وبر و بوردیو اختصاص خواهد یافت. او در مورد پروژه فوق  تابه‌حال چند مقاله شامل «درباره شرایط امکان آموزش فلسفه در دانشگاه»،«درباره شرایط امکان اشتغال به علوم انسانی» و «دانشگاه از تاریخ تا فلسفه: در ضرورت تحلیل تاریخی نهاد و بازاندیشی فلسفی ایده دانشگاه» انتشار داده است. تا پیش از  پروژه فوق، تمرکز پژوهش‌های وی تفسیر غیرغربی از دو مسئله اساسی فلسفه مدرن غربی، یعنی سوبژکتیویته و همه­ شمولی (به‌مثابه ستون‌های اصلی مدرنیته) بوده است که حاصل آن در کتاب «مدرنیته و دیگری آن» و نیز مقالاتی مانند «انسان آرزوها و خدا به‌مثابه فراسوی هستی: روبه‌رویی فلسفه خدابنیاد و دیگری بنیاد با ذهن­ بنیادی» و «ردیابی  مضمون رهایی‌بخش سوبژکتیویته از فرانکفورت تا پاریس» انتشار یافته است.

حمید ملک­زاده دانش ­آموخته ­ی دکتری اندیشه ­ی سیاسی دانشگاه تهران،  تاکنون کتاب من یک نه-دیگران هستم: کاوشی در انضمامیّت سوژه ­ی سیاسی (نشر پژواک-۱۳۹۳) منتشر شده است و کتاب بدنمندی و بنیان استعلایی سیاست: مطالعه‌ای درباره هستی­شناسی سیاسی و نیز برگردان کتاب پدیدارشناسی تمایز جنسی : هوسرل، مرلو-پونتی، بووآر از سارا هایناما در سال 1400 از سوی انتشارات گام­ نو منتشر خواهد شد.

کتاب سال به همت انتشارات گام نو و انجمن علوم سیاسی ایران منتشر می‌شود. داوری هر مقاله بدون ذکر نام نویسنده/نویسندگان به دو تن از متخصیص این حوزه سپرده خواهد شد. از این­رو از نویسندگان محترم درخواست می­گردد­ پیش‌نویس مقاله‌ها را به ترتیبی تنظیم نمایند که اطلاعاتی درباره ­ی هویت­شان در مقاله درج نشده باشد.

گروه همکاران علمی  کتاب سال:

حسن آب‌نیکی (دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران جنوب)

محمدجواد غلامرضا کاشی (دانشگاه علامه طباطبایی)

محمد‌مهدی مجاهدی (دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات)

عباس منوچهری(دانشگاه تربیت مدرس)

رضا نجف­ زاده (دانشگاه بهشتی)

علی­ اشرف نظری (دانشگاه تهران)

احمد بستانی(دانشگاه خوارزمی)

راهنمای تنظیم مقاله:

 از پژوهشگران علاقه ­مند به این حوزه دعوت می­گردد مقاله ­ی تألیفی منتشرنشده­ ی خود را به زبان فارسی یا انگلیسی حداکثر تا تاریخ 30 دی ماه1402 در سامانه­ی اختصاصی کتاب سال به نشانی http://www.iyphen.ir بارگذاری نمایند.

محورهای پیشنهادی:

ایگو و استعلایی ­­بودن

 

همدلی و منِ دیگر

تجربه و ساختار آن

روی‌آورد و روی‌آوردی ­بودن

دیگری و دِگربودگی

رویکرد طبیعی و مفهوم طبیعی جهان

بیناسوبژکتیویته و مای استعلایی

 

ایگو، ایگوی دیگر و اجتماعی ­­بودن

ساختِ اجتماعی واقعیت

حُکم (فلسفی)

ما در زندگی مشترک

تقلیل پدیدارشناختی

ایگو، ایگوی دیگر و اجتماعی ­بودن

خاطره و مساله ­ی زمان

 

سوژه، ابژه، و بنیان بیناسوبژکتیو رویکرد طبیعی

 

زیست­ جهان و جهانِ پیرامون

کل: اجزای آن و رابطه ­ی میان­ ایشان

 

بدن و بدنمندی

آگاهی پدیدارشناسانه از زمان و فضا

علم و امکانیتِ علم پدیدارشناختی

 

حقیقت و هستی ­شناسی

معنا و نظریه ­ی معنای هوسرل

نوئما، نوئسیس، معنا و ابژه

بحران و ریاضی ­گون ­شدن

معنا و شهود

تقویم پدیدارشناختی

 

ایگو و ایگوی استعلایی

 

دریافت مقالات

متن نهایی مقاله ­ی ارسالی شامل منابع و پانوشت‌ها می­بایست حداکثر 9500 کلمه باشد و شیوه­ ی ارجاع  به صورت درون متنی و با رعایت آخرین استانداردهای  APA(American Psychological Association) تنظیم گردد.

دبیران کتاب سال از چاپ مقالاتی که پیش­تر به زبان‌های دیگر نگاشته و به هر طریقی (اعم از کاغذی و الکترونیکی) چاپ شده است معذورند. هم­چنین مقالاتی که به انگلیسی برای کتاب سال تألیف شده باشند، در صورت پذیرش پس از برگردان به فارسی منتشر خواهند شد. نسخه ­ی اصلی این مقالات پس از انتشار نسخه ­ی چاپی آن­ها از طریق سامانه­‌ی اختصاصی کتاب سال در دسترس علاقه ­مندان قرار خواهد گرفت.